اخبار - فروشگاه کتاب کتابخون
برای نمایش بهتر سایت از مرورگر FireFox یا Internet Explorer ورژن بالای 8 استفاده کنید، برای دریافت اینجا کلیک کنید
اخبار سایت
خبر
نگاهی به آخرین کتاب چاپ شده از آیت‌الله هاشمی؛

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱٠/۲۱

روایتی از زندگی تاثیرگذار آیت الله/ خودم را یک روستایی می‌دانم

خبر

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، کتاب "روایتی از زندگی و زمانه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی"؛ تاریخ هشتاد سال زندگی پرفراز و نشیب و انقلابی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی را دستمایه بازآفرینی قرار داده، این اثر یک دائره المعارف تاریخی و سیاسی برای بیان زندگانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است

 

 

این اثر در سه بخش تدوین شده است نخست زندگی و زمانه امام راحل، دوم زندگی و زمانه مقام معظم رهبری و سوم زندگی و زمانه حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی.

این کتاب شامل ۱۷۰۰ تصویر به همراه ۵۰ هزار کلمه توضیحات در کنار عکس ها و حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار اطلاع تاریخی در متن خود دارد.

هاشمی رفسنجانی شخصیتی تاثیرگذار در سیاست ایران بود؛ هاشمی متولد روستایی در منطقه نوق کرمان بود؛ روستایی با آب و خاک شور که مردمانش از آن پسته شیرین و محصولانی دیگر برداشت میکنند زندگی اکبر هاشمی رفسنجانی سیاستمدار و اندیشمند شناخته شده ی ایرانی شباهت زیادی به کشاورزی در روستای نوق دارد.او در تمام این سال ها بارها و بارها در شرایطی بسیار سخت قرار گرفته که شراط او را تیره و تار کرده اما او هربار روزنه ای به سوی روشنایی یافته و از موقعیت های سخت موفقیت های بزرگ ساخت.

او در نهمین دهه زندگی اش خود را این گونه توصیف میکند: خودم را یک انسان روستایی می دانم که در روستا بزرگ شدم و به حوزه علمیه رفتم بعدها در مسئولیت های اجتماعی و سیاسی هم خدمت کردم و هم خطا کردم من یک انسان کاملا معمولی بودم تصویر بالا مربوط به 30 خرداد 1358 است که هاشنی رفسنجانی پس از بهبود نسبی از جراات ترور به قم سفر کرد تا با امام دیدار کند او میگوید از پیام امام و قربانی که برای سلامتی اش کرده بود تشکر کرده و امام نیز برای او آرزوی سلامتی کرده است.

این کتاب با بیش از 1700 عکسی که اغلب آن ها رابرای اولین بار میبیند و با تلفیقی از تصویر متن و گرافیک متناسب هزار صفحه ی خواندنی و دیدنی پیش روی شما قرار میدهد و زندگی و زمانه ی پر فراز و فرود اکبر هاشمی رفسنجانی را از تولد تا پایان سال 94 با جزییاتی شگفت انگیز روایت میکند.

روایتی از زندگانی و زمانه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی که راوی و بیان کننده کامل و جامعی از دوران تولد تا روزگار به دست گرفتن مسئولیت های مهم سیاسی توسط ایشان مانند عضویت در شورای انقلاب، ریاست 3 دوره مجلس شورای اسلامی1359- 1368 و ریاست دو دوره ای بر قوه مجریه 1368- 1376 و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از 1376 تاکنون است و سال جاری روانه کتابفروشی ها شد را به عنوان کم نظیرترین کتاب در بخش کتب سیاسی، تاریخی منتشر شده در تاریخ کشورمان قلمداد کرد که می تواند هر خواننده دارای کف و سقف قوه درک و استنباط را تا آخر با خود همراه کند.

این کتاب به روایت دوران زندگی و حیات سیاسی یکی از تأثیرگزارترین و مهمترین همراهان سیاسی نهضت امام خمینی پرداخته است. مردی که در اواخر دهه 30 وقتی به قصد تحصیل حوزوی به قم وارد شد دوستی و رفاقت طولانی مدتش به خصوص با مقام معظم رهبری و سپس شخصیت هائی مانند شهیدان مطهری، مفتح، باهنر و حتی نیروهای شاخص و محبوب جریان ملی مذهبی همچون مرحومان آیت الله طالقانی، سحابی ها و مهندس بازرگان شکل گرفت.

ناگفته پیداست که نگارش کتاب با موضوع پرداختن به زندگی و زمانه شخصیت های مهم سیاسی مذهبی از سنخ رهبری انقلاب اسلامی و آیت الله هاشمی رفسنجانی که از قضا مدتی طولانی به عمر چند دهه از دوران حضورشان در سپهر سیاسی کشورمان می گذرد و همواره جایگاهی رفیع در ساختار سیاسی کشورمان به ویژه از فردای 22 بهمن 57 داشته اند چنان دقت و حساسیتی به لحاظ گردآوری و کنار هم چیدن بدون حب و بغض، منصفانه و بی طرفانه اسناد و مطالب و محتوا می طلبد تا بتواند البته پس از تأیید شخصیت موضوع کتاب روانه بازار نشر شود و ذائقه مخاطب کتاب هائی با موضوعات تاریخی روائی با رویکرد زندگی و زمانه سیاسیون تأثیرگذار را تأمین کند.

کتاب زندگی و زمانه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی که دوران زندگی ایشان از سال 1313 تا امروز را به شکلی کامل و جامع و البته بی طرفانه از نگاه جعفر شیرعلی نیا به عنوان نویسنده و گردآورنده کتاب و ایضأ اسناد تاریخی در دسترس او در منظر خوانندگان قرار داده در 996 صفحه به زبان فارسی و 20 صفحه به عنوان چکیده کتاب به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه و در 10 فصل -  با عناوین روستائی در نوق، رویاروئی با پهلوی، مبارزه طولانی، پیروزی انقلاب، تلاطم انقلابی، چپ و راست نو، رئیس دولت، دوران اصلاحات، دولت محمود و نرمش قهرمانانه –در ماه های ابتدائی سال جاری با حضور خود آیت الله و چهره هائی مانند مهندس محلوجی و دکتر نجفی به عنوان وزرای شاخص دولت سازندگی از آن رونمائی شد.

آن گونه که مؤلف در دیباچه کتاب می گوید کار سخت و فشرده نگارش آن با جمع آوری اسناد و تصاویر از سال 91 و تجمیع تحقیقات و ارزیابی ها در سال 92 آغاز گردید اما به دلیل برخی ملاحظات به ویژه زاویه شدید و 8 ساله رئیس دولت های نهم و دهم با آیت الله هاشمی مراحل تحقیق و تدوین کتاب تا صدور مجوز آن تا آغاز دولت روحانی به تعویق افتاد و سال 95 و چند ماه پس از انتشار کتاب زندگی و زمانه آیت الله خامنه ای از آن رونمائی گردید.

در کتاب زندگی و زمانه آیت الله هاشمی رفسنجانی نحوه مواجهه ایشان با رخدادها و فراز و فرودهای کشور با مسائل مختلف در دهه 60 به عنوان فرمانده جنگ و رئیس مجلس و سپس دوران ریاست جمهوری 8 ساله و در نهایت ریاست ایشان بر تشکیلات مجمع تشخیص مصلحت نظام و تأثیری که از سال 76 تاکنون بر سپهر سیاسی کشور گذاشته اند به صورت جز به جز واگویه شده است.

هر چند آیت الله هاشمی معتقدند به دلیل به دست گرفتن زمام امور اجرائی مملکت بعد از خرابی های 8 ساله حاصل از جنگ تحمیلی و تلاشی که برای سازندگی و شکوفائی مجدد کشور از سال 68 آغاز شد روزگار ریاست جمهوری 8 ساله مهمترین دوران فعالیت سیاسی شان محسوب می شود و شاید کتاب به این دوران که اکثر زیرساخت های حیاتی و مورد نیاز کشور در این دوران یا تجدید حیات یافت و یا برای اولین بار افتتاح شد به شکل بایسته اشاره نکرده است اما با این حال کتاب زندگی و زمانه آیت الله به ویژه آنجا که به طور مفصل نحوه مواجهه دولت های 16 ساله اصلاحات و اصولگرا با ایشان را مرور می کند برای خواننده جذاب می کند.

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱٠/۲۱

خبر
خاطراتی از خواستگاری به سبک شهدا

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۸/۱۵

این کتاب، مجموعه ای از خاطرات شهدا در زمینه خواستگاری از همسرشان است که در 192 صفحه گردآوری شده.

خبر

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، کتاب «با اجازه بزرگ‌ترها؛ بله!» به کوشش مسعود دهقانی پیشه و توسط نشر نارگل به بازار کتاب آمد.
 
این کتاب، مجموعه ای از خاطرات شهدا در زمینه خواستگاری از همسرشان است که در 192 صفحه گردآوری شده.
 
خاطراتی از خواستگاری به سبک شهدا 
در مقده این کتاب آمده: انتخاب یار و همراهِ زندگی، بی‌شک یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های هر فرد در طول سالیان عمرش است. انتخابی که مقدمه‌ای برای رسیدن به آرامش و خوشبختی در حیات دنیایی و اخروی است. این عشق انسانی گرچه رنگ و بوی دنیایی دارد، اما می‌تواند راهی برای رسیدن به معشوق حقیقی باشد.

هم از این روی، در جریان استخراج مطالب مورد استفاده در سال‌نامه «خانواده معمولی» در تابستان 1394، به پیشنهاد گردآورنده محترم کتاب حاضر، تصمیم گرفتیم بخش‌های جذاب‌تر مطالب استخراج‌شده را به صورت کتابی مستقل منتشر کنیم و حاصل کار شد آن‌چه که در مقابل چشمان خوانندگان عزیز قرار گرفته است.
 
این کتاب دربردارنده روایت‌هایی از نحوۀ آشنایی، مراسم خواستگاری و ازدواج بانوانی است که با دنیایی از امید و آرزو راهی خانۀ بخت شدند، اما دست تقدیر، جدایی را برای‌شان رقم زد.روایت‌هایی که احساس لطیف و بیان پرجزئیات زنانه در آن‌ها موج می‌زند و در لابه‌لای جملات هر روایت، صداقت راوی را به‌خوبی می‌توان حس کرد.

این بانوان، افتخار هم‌سفری با مردانی را داشته‌اند که همگی پیشوند «شهید» در کنار نام‌شان نشسته است؛ مردانی که پیش از آن‌که جسم‌شان از دنیای خاکی رخت بربندد، روح‌شان شهید شده بود و «شهیدانه» زندگی کردن را مشق کرده و طعم زیبای «حیات طیبه» را چشیده‌ بودند.

دو روایت پایانی که از زبان همسران شهدای مدافع حرم نقل شده است هم، نشانگر تکرار یک سبک زندگی است؛ «حیات طیبه». ‌هرچند زمان بسیاری از ما را با خود برده است، اما «آنان را كه ریشه در خاک استوار دارند، از طوفان هراسی نیست.» باید دانست در عصر به‌اصطلاح «پسا مدرنیته» و سونامی تجمل‌گرایی و دنیاپرستی هم می‌توان ساده زیستن، با عشق زندگی کردن، و درنهایت، درک احساس زیبای خوشبختی را تجربه کرد.
شاید چشم‌ها را باید شست...

در پایان لازم به ذکر است که تمامی روایت‌های این کتاب، گزیده‌ای از ده‌ها و بلکه صدها روایتی است که پیشتر از زبان همسران شهدا، در قالب کتاب‌های جداگانه و متنوع منتشر شده‌اند.
 
انتشار یکم این کتاب در 192 صفحه و با قیمت 8000 تومان در اختیار علاقمندان است.


در بخشی از متن کتاب آمده: بعدها خودش برایم تعریف می‌کرد، می‌گفت: "وقتی رفتم جبهه به ورامینی گفتم: حقیقتش من می‌دونم که موندنی نیستم، ولی به دختر همسایه‌مون علاقه‌مندم، حالا نمی‌دونم چی کار کنم، چون اون پدر نداره، تک‌فرزند هم هست، منم که مطمئنم شهید می‌شم."
 
با حالت شوخی به عباس ورامینی گفته بود: "من که قطعا شهید می‌شم و موندنی نیستم، حالا این بنده خدا خودش که یتیم بزرگ شده، بخواد بچه یتیم هم بزرگ کنه، خیلی غم‌انگیزه. هر جوری فکر می‌کنم، نمی‌تونم پا پیش بذارم." (برشی از متن کتاب)
 
این کتاب را می توانید به صورت اینترنتی از سایت کتابخون به نشانی ketabkhon.ir خریداری کنید.

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۸/۱۵

خبر
انتشار اثر جدید نوسنده کتاب دختر شینا منتشر شد.

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۷/۲۶

کتاب «گلستان یازدهم» خاطرات همسر شهید چیت‌سازیان توسط خانم بهناز ضرابی زاده توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

خبر

گلستان یازدهم خاطرات زهرا پناهیان، همسر شهید چیت‌‌سازیان است که دربردارنده خاطرات مشترک خانم پناهی روا و شهید چیت‌سازیان از زمان آشنایی، عقد، ازدواج و شهادتشان است. در این کتاب به زندگی همسر شهید چیت‌سازیان پس از شهادت همسرش هم پرداخته شده است.

روایت زندگی شهید چیت‌سازیان از جذا‌ب‌ترین روایت‌های دفاع مقدس است: فرزند این زوج، 37 روز پس از شهادت چیت‌سازیان متولد شد. این کتاب در قالب خاطره نوشته شده است و نویسنده تلاش کرده است که ساختار و تکنیک جذاب و متفاوتی را ارائه دهد.

 

گفتنی است سردار شهید علی چیت سازیان در سال ۱۳۴۱ همزمان با سالروز تولد حضرت امیرالموُمنین(ع) کودکی در همدان چشم بر جهان گشود. بعد از انقلاب و با آغاز جنگ تحمیلی با تشکیل تیپ انصارالحسین وی مسئول واحد اطلاعات و عملیات شد و در این مسئولیت خوش درخشید. در اوایل سال۶۵ با حفظ مسئولیت در واحد اطلاعات و عملیات مأموریت یافت تا محور عملیات بعد را تشکیل دهد در عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ علی با حفظ مسئولیت قبلی مسئول محور عملیات نیز گردید، سرانجام چهارشنبه ۴ آذر سال ۶۶ در حین انجام یک ماموریت گشت شناسایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۷/۲۶

خبر
رونمایی از یادداشت رهبرانقلاب بر کتاب داستانی«تَن تَن و سندباد»

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۸

در مراسم دومین پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی که صبح امروز (دوشنبه) در مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، از یادداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب داستانی «تَن تَن و سندباد» نوشته‌ی آقای محمد میرکیانی رونمایی شد.

خبر

در مراسم دومین پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی که صبح امروز (دوشنبه) در مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، از یادداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب داستانی «تَن تَن و سندباد» نوشته‌ی آقای محمد میرکیانی رونمایی شد.

 

در این مراسم که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و با عنوان «نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان از منظر رهبر انقلاب اسلامی» برگزار شد، جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و ادبی حضور داشتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این یادداشت که در آبان ماه ۱۳۷۳ به نگارش درآمده مرقوم داشته‌اند:

 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
ـ‌ من هم همین قصّه را همیشه تعریف می‌کردم! حیف که خیلی‌ها آن را باور نداشتند. حالا خوب شد، شاهد از غیب رسید! راوی این حکایت که خود همه چیز را به چشم خود دیده، حکایت تن تن و سندباد را چاپ کرده است. حالا دیگر کار من آسان شد! همین بس است که نسخه‌ی این کتاب را به همه‌ی بچه‌ها بدهم . .

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۸

خبر
کریمی‌پور: بودجه دولتی تمام ناشران وابسته به دولت حذف شود/ نشر دولتی برای ترویج دفاع مقدس سَم است

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۳

محمدحسین کریمی‌پور، مدیر نشر «صریر» معتقد است: بودجه‌ دولتی باید برای تمام ناشران وابسته به دولت حذف شود. وی می‌گوید: وجود ناشران دولتی سمی برای گسترش نشر در حوزه‌ دفاع مقدس شده است

خبر

در مجموعه گفت‌وگو‌هایی به مساله دولتی بودن نشر کتاب در حوزه دفاع مقدس و آسیب‌شناسی آن پرداختیم و در این باره با برخی مدیران دولتی نشر کتاب حوزه دفاع مقدس گفت‌وگو کرده‌ایم در این مصاحبه  دیدگاه محمدحسین کریمی‌پور مدیر نشر «صریر» را در این باره جویا شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

آقای کریمی‌پور، این روزها بیشتر از مواهب نشر خصوصی دفاع مقدس می‌گویند. شما درباره‌ مزایا و معایب نشر دولتی دفاع‌مقدس چه دیدگاهی دارید؟

تقسیم‌بندی نشر دفاع مقدس به دو بخش دولتی و غیردولتی را قبول ندارم. نشر به «ما هو نشر» استانداردها و تعاریف خاصی دارد. کسی که می‌خواهد در این حوزه ورود پیدا کند، باید بکوشد در این قالب وارد عمل شود. در غیر این صورت، نه تنها که فهم درستی از مقوله‌ نشر نداشته، بلکه کمک شایان توجهی در این عرصه نکرده است. بر این اساس است که می‌بینیم شاهد تعریف‌های متفاوت از «نشر»، «انتشار» و «کتاب» در حوزه‌های دولتی و خصوصی هستیم.

در حوزه نشر‌ دولتی، فرایند تولید کتاب از ایده شروع می‌شود و فقط تا احصاء و چاپ کتاب ادامه پیدا می‌کند. آن‌ها در گام‌های بعدی که «عرضه‌ مناسب»، «اقتصاد نشر» و «بازخوردگیری از مخاطب» است، کمتر اهتمام دارند چون طبق برنامه و بودجه مصوب سالیانه‌ خودشان، اعتبارات دولت را دریافت می‌کنند و موظف‌اند این اعتبارات را در قالب برنامه‌های ابلاغ شده هزینه کنند و فقط  به تولید ده‌ها عنوان کتاب بپردازند. اما به اینکه کتاب‌ها از نظر کمی و کیفی چه ضریب نفوذی داشته‌اند، توجهی ندارند. در حالی که کتاب، یک موجودِ فعال در تعامل با مخاطب و نویسنده است و اگر این امر رخ دهد، می‌توانیم بگوییم که ما در فرایند نشر حضور داریم.
 
آیا این رویکرد و ارائه صرفا گزارش ‌کاری از انتشار کتاب‌های دفاع مقدس، ناشران دولتی را بدنام نکرده است؟

بدنامی نشر دولتی شامل همه ناشران نمی‌شود. من می‌توانم برخی ناشران دولتی را که توانسته‌اند فعالیت مناسب‌تری داشته‌ باشند، نام ببرم. آن‌ها در فضای استاندارد نشر به موضوع دفاع مقدس پرداخته‌اند و فرایند تکمیل شده چرخه‌ نشر را مدنظر دارند. ناشرانی که به سازمان‌های مختلف دولتی از جمله سپاه و بسیج و ارتش وابسته بوده‌اند؛ مثل «سوره‌ سبز»، «فاتحان»، «روایت فتح». این ناشران فعال هستند و فعالیت خود را در حوزه‌ انتشار کتاب‌های دفاع مقدس گسترش داده‌اند. موفقیت این ناشران به دلیل در نظر گرفتن پروسه‌ کامل نشر است. آن‌ها در فضایی کاملاً حرفه‌ای و برون سازمانی فعالیت می‌کنند و در فعالیت‌های مرتبط نشر خود را گسترش داده‌اند.

بدیهی است که ناشر دولتی برای فعال بودن در عرصه‌ نشر باید فرایند کامل را در نظر بگیرد تا بدنام نشود اگرچنین پروسه‌ای طی شود، با فرایند کامل نشر و کتاب روبه‌روییم. در غیر این صورت، همانند بخش اعظمی از ناشران دولتی دفاع مقدس، نشر تبدیل به فرایند ناقصی می‌شود و اتفاق بد‌تری که می‌افتد این است که ناشر فقط چهره‌ ظاهری از نشر دارد. بهترین مثالی که می‌توان در این زمینه زد، انتشارات «سوره‌ مهر» است. این انتشارات زمانی توانست تأثیرگذار باشد که از زیر لوای دولتی بودن بیرون آمد. به اعتقاد من از این نگاه، اغلب ناشران دولتی حوزه دفاع مقدس اصلا در حوزه انتشارات فعالیت نمی‌کنند. بنا به اهداف مختلف فقط کتاب منتشر می‌کنند. فعالیت کامل انتشاراتی به معنای در نظر گرفتن همان فعالیت کامل نشر است. در تعریف استاندارد، اکنون ناشران دولتی فقط خدمات نشر ارایه می‌دهند.
 
به نظر می‌رسد که  ناشرانی چون صریر، سوره‌ مهر و... وارد جریان هوشمند نشر شده‌اند. از این نظر که در چرخه نشر خود، بازخورد‌های مخاطب را لحاظ می‌کنند و حتی وارد نشر الکترونیک شده‌اند. بسیاری از ناشران دولتی حوزه‌ دفاع‌مقدس سعی می‌کنند بودجه خود را در خدمت نشر قرار دهند و مخاطبان متفاوتی را به خود جلب کنند اما در مقابل، ناشران خصوصی حوزه‌ دفاع‌مقدس چنین پشتوانه‌ای ندارند.

یکی از آسیب‌های جدی در حوزه نشر، چه به عنوان خدمات نشر و چه به عنوان ناشر حقیقی، وابستگی اقتصادی به سازمان‌هاست. تا زمانی که این وابستگی وجود دارد، عملکرد کامل شکل نمی‌‌گیرد. چون واحد انتشارات احساس نمی‌کند که باید به تمام ابعاد کار خود توجه کند، برای گام‌ به گام آن برنامه‌ریزی داشته باشد و باید بتواند نیازهای مخاطب و نیازسنجی از نظر کمی و کیفی، فرم، قالب و... را تامین کند. وابستگی به سازمان‌ها باعث می‌شود ناشر نسبت به چرخه‌ اقتصادی احساس نیاز نکند.
 
اقتصاد نشر، تعیین‌کننده است. نیازسنجی در راستای اقتصاد نشر معنا می‌یابد. در این نوع نشر، بودجه بی‌مفهوم است. آسیب همین است. تا زمانی که ناشر دولتی از بودجه ارتزاق می‌کند، هیچ وقت نمی‌توان به عنوان ناشر به آن نگریست. چنین ناشری فقط ارایه کننده خدمات نشر است فقط کتاب منتشر می‌کند و برایش اهمیتی ندارد که بازگشت اقتصادی داشته باشد یا خیر. پس از نظر من ناشر دولتیِ موفق ناشری است که از بودجه و اعتبار دولتی ارتزاق نمی‌کنند. آن‌ها وارد چرخه نشر می‌شوند. بودجه‌ دولتی باید در تمام ناشران دولتی از جمله ناشران دولتی دفاع مقدس حذف شود. ناشر باید این را بداند که اگر می‌تواند در حوزه‌ نشر فعالیت خود را ادامه دهد، کتاب چاپ کند و اگر نه، خیر. نشر دولتی کاملا باید خصوصی شود. نه فقط از نشر مدیریتی بلکه از نظر عملکرد.
 
اکنون نشر «صریر» ناشری وابسته به بنیاد است که جلوه‌ای خصوصی دارد. آیا این، موازی‌کاری نیست؟

ما نباید فراموش کنیم که در برهه زمانی خاص در موضوع‌های فرهنگی به مخاطب چه گذشته است؟ در دهه 60 و 70 اقتضای زمان می‌طلبید که دولت وارد کار نشر حوزه‌ دفاع‌مقدس شود تا بتواند آن ارزش‌ها و آثار حوزه‌ دفاع مقدس را در میان آحاد جامعه تداوم ببخشد و منتشر کند. اقتضای زمانه چنین بود. هرچند در همان فضای دهه‌ 60 و 70 ناشران خصوصی نیز هم‌پای ناشران دولتی شروع به فعالیت کردند. انسان‌های دغدغه‌مندی که از اصحاب فرهنگ دفاع مقدس بودند، با ظرفیت‌های خصوصی هم‌پای ناشران دولتی آمدند اما امروزه یعنی از دهه ‌80 به بعد، چنین اقتضایی وجود ندارد. وجود ناشران دولتی سمی برای گسترش نشر در حوزه‌ دفاع مقدس شده است. چون یا ناشران دولتی دارای ظرفیت و نگاه خاص ناشر حقیقی نیستند یا سطح محتوایی آثار خود را متوسط نگه می‌دارند که مخاطبان، رغبتی برای مطالعه‌ آثار منتشر شده ندارند.

این‌گونه است که می‌بینیم تک‌خال‌های نشر حوزه دفاع مقدس در فضاهای خصوصی و نیمه خصوصی شکل گرفته است. اگر دقت کرده باشید، بیشتر کتاب‌های تغریظ نویسی شده مقام معظم رهبری هم از آثار ناشران خصوصی و نیمه خصوصی است. البته برخی ناشران دولتی نیز تقریظ‌نویسی رهبر را با خود دارند؛ مثل انتشارات سوره‌ مهر یا فاتحان.
 
سوره مهر و فاتحان از جمله قوی‌ترین ناشران دولتی حوزه دفاع مقدس محسوب می‌شوند.

دولتی محسوب نمی‌شوند. من بحث مدیریت و عملکرد را در تعریف خودم مطرح کردم سوره‌ مهر در تصمیم‌گیری ناشری دولتی است اما در عملکرد، کاملا ناشری خصوصی است و به روش استاندارد نشر خصوصی کار می‌کند. از چرخه تولید، عرضه و ... با ملاک‌های بیرونی با ناشر خصوصی منطبق است چون تمام فعالیت‌های خود را با رویکرد عالی می‌سنجد و عمل می‌کند. بعید می‌دانم از اعتبار دولتی ذره‌ای استفاده کنند. فقط از چرخه‌‌ نشر خودشان منتفع می‌شوند. فاتحان و سوره‌ مهر از ثبات مدیریتی برخوردارند.

یکی از مشکلات سیستم دولتی، نبود همین ثبات مدیریتی است اما هر وقتی نشر در قالب نیمه‌خصوصی یا خصوصی به فعالیت می‌پردازد به دلیل ثبات مدیریتی می‌تواند برنامه‌ریزی طولانی مدت و در واقع ریل‌گذاری برای آینده‌ نشر خود داشته باشند.

به عقیده‌ من در دهه‌ اخیر ناشران دولتی نیازمند تغییر ریل‌گذاری خود هستند زیرا دیگر ایجاب نمی‌کند که دولت با آن نگرش خود در این حوزه به فعالیت بپردازد. باید فضا را بازنگه داشت تا ناشران دولتی به تدریج به صورت نیمه خصوصی به فعالیت بپردازند. در نشر دولتی حوزه‌ دفاع مقدس کتاب «هدیه» می‌شود! چون اصلا برگشت سرمایه مهم نیست اما در نشر دولتی هدیه‌ کتاب اصلا معنایی ندارد. چون می‌دانند کتاب هدیه شده خوانده نمی‌شود و مخاطب آن را رها می‌کند. ناشر خصوصی چون وابسته به پول مخاطب است، با ضریب بالایی احتمال خوانده شدن و خوانش متن کتاب را در نظر می‌گیرد. به این ترتیب، از کتاب بهره‌برداری می‌شود. در سیستم دولتی هنوز کتاب به دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف هدیه داده می‌شود و این ظلم به کتاب است. اگر دولت بتواند در برنامه‌ای حساب شده ناشران را آموزش دهد تا چرخه‌ نشر را به درستی فرا بگیرند و از دولت منتفع نشود، اجازه دارد در این حوزه کار کنند اما اگر مدیریت دولتی می‌خواهد بگوید که من هم نشر دارم و فقط بیلان کاری ارایه کند، نام  این کار فقط خدمات نشر است.
 
شما قاطعانه به حذف بودجه‌ دولتی اعتقاد دارید اما شاید بتوان از این بودجه‌ دولتی برای تربیت نویسندگان حوزه دفاع مقدس بهره گرفت. به هر حال این حوزه از کم بودن نویسندگان قدرتمند رنج می‌برد و استادان داستان‌نویسی و تاریخ شفاهی در این حوزه تاکید‌های زیادی برای تربیت نویسنده و پژوهشگر در حوزه جنگ تحمیلی دارند.

بازهم اعتقاد من بر حذف بودجه دولتی است. بحث زیر ساخت و تربیت نویسندگان هم به عهده‌ نشر است. من تجربه‌ چند سال مدیریت در انتشارات روایت فتح را داشته‌ام. در فرایند صحیح کارگاهی و نه صرفا آکادمیک، ناشر می‌تواند برای خود پشتوانه‌سازی کند. من در دوره‌ تصدی بر روایت فتح، هشت نوقلم را به جامعه‌ نشر معرفی کرده‌ام که هنوز هم به خوبی قلم می‌زنند. این برپایه‌ شناسایی استعدادها و آموزش‌ها و پروبال دادن به نویسندگان شکل گرفت. شاید آثار اول و دوم وزن لازمه را نداشت اما آموزش و کادرسازی هم جزو وظایف ذاتی نشر است. نمی‌توان نویسنده را جداگانه تربیت کرد و در خدمت نشر قرار داد چون نیروی نظامی نیست. نشر به اقتضای خودش می‌تواند صاحب قلم‌های خودش را تربیت کند چون نشر دارای نگاه و ادبیات است. باید همگام شدن نوقلم با بدنه‌ صاحبان تجربه‌ شکل بگیرد. باید در این مراوده تنگاتنگ، صاحب قلم شناسایی شود و پرورش یابد. لذا نشر سالم هزینه‌ پرورش استعدادهایش را خودش پرداخت می‌کند. من بهره‌گیری از بودجه‌ دولتی را برای آموزش نویسندگان حوزه دفاع‌مقدس صحیح نمی‌دانم.
 
راه صحیح مصرف بودجه‌ فرهنگی دولت در حوزه‌ نشر فرهنگ دفاع مقدس چیست؟

دولت باید سعی کند ظرفیت‌های آزاد شده خود را در خدمت ایجاد پیش‌نیازهای لازم برای نگارش و تولید کتاب‌های دفاع مقدس صرف کند. بانک‌های اطلاعات‌، تهیه مصاحبه‌ها، خاطرات و تاریخ شفاهی از وظایف فرهنگی دولت در این زمینه است.

نویسندگان در یک مدیریت هوشمندانه به سمتی سوق داده می‌شود که برای نشر حوزه‌ دفاع مقدس مفید است. ثبت تاریخ شفاهی و تهیه بانک اطلاعاتی برای ناشر خصوصی حوزه‌ دفاع‌مقدس هزینه‌بر است. وظیفه‌ ذاتی دولت در ایجاد مراکز پژوهشی- تحقیقاتی و نیز در اختیار قرار دادن نتایج به دست آمده بدون پرداخت پول (رایگان) به پژوهشگران است. متاسفانه اکنون پژوهشکده‌ها منابع خود را به ناشران می‌فروشند. تولید در حوزه‌ دفاع مقدس نیازمند اطلاعات است. افرادی که با خود اطلاعات دفاع مقدس را دارند، کم‌کم در حال ترک کردن ما هستند. منابعی مثل عکس‌ها و صوت‌ها نیز در حال زوال‌اند. ثبت این اسناد نیازمند یک نهضت است که بتوانیم منابع دفاع‌مقدس را احصا کنیم و در فضایی علمی آن را گرد‌آوری کنیم. باید انجمن‌هایی چون انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس مورد حمایت قرار گیرند.
 
شما به درآمدزایی ناشر اشاره کردید. آیا حمایت از انجمن‌ها منافاتی با درآمدزا بودن ندارد؟ منظورتان تامین حمایت مالی است یا تامین حمایت اسنادی؟

منظورم همان تأمین حمایت مالی است. اعتبار آزاد شده از رویکرد حمایتی ناشران دولتی باید در خدمت تولید منابع قرار گیرد و انجمن‌هایی چون انجمن عکاسان و... باید در این زمینه حمایت شوند. دولت وظیفه‌ فراگیر ملی دارد و نباید بحث انتفاع در آن مطرح باشد. دولت در نگهداشت ارزش‌های دفاع مقدس باید بانک اطلاعاتی را تأمین کند.
 
همچنین دولت باید در پروژه‌های کاملاً ملی وارد شود و کمک کند. مثلاً اگر بخواهیم هنرمندان حوزه‌ دفاع مقدس را شناسایی کنیم و دایره‌المعارف در‌آوریم، کاری هزینه‌بر است. دولت در یک پروژه‌‌ای برنامه‌ریزی شده و با حفظ سرمایه که بازگشت داشته باشد، می‌‌تواند وارد این عرصه شود تا ثروت لازمه اولیه در اختیار ناشر خصوصی قرار گیرد.
 
بحث دیگری که مطرح است فروش آثار منتشر شده‌ ناشران دولتی به سازمان‌ها و نهادهاست. به نظر شما ظرفیت سازمانی محدود به ناشران خاصی نشده است؟

ما دولت و غیر دولت را مصرف‌کننده‌ کالای فرهنگی خود می‌دانیم. دولت می‌تواند مصرف‌کننده‌ کالای فرهنگی باشد چون بخشی از جامعه‌ انسانی در پیکره‌ دولت مشغول است. علی‌القاعده چون جامعه‌ای از مخاطبان کالاهای فرهنگی در این بخش هستند، دولت چه با هدف فراهم کردن زمینه‌ها برای رجوع به منابع مختلف و چه به عنوان ظرفیت‌ انسانی، باید به تأمین نیازمندی‌های این بخش از جامعه توجه داشته باشد. هر سازمانی دارای کتابخانه‌های داخلی است یا با انجام فعالیت‌های فرهنگی که برای ارتقای سطح دانش و بینش کارکنانش دارد از کالای فرهنگی استفاده می‌کند. دولت موظف است منابع کتابخانه‌های عمومی را تأمین کند. پس یک مصرف‌کننده محسوب می‌شود و اگر پیکره دولت را با خانواده‌هایشان محسوب کنیم، می‌توان حدود 20 میلیون مشتری کالای فرهنگی در نظر گرفت که جامعه‌ بزرگی است.

علی‌القاعده دولت باید فرایندی بی‌عیب و نقص را طراحی کند. نخست شورای خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که سرپنجه‌ علمیاتی فرهنگی دولت است، می‌تواند چه در مقام مدیریت کلان، چه در مقام هدایت کلان و چه برنامه‌گذاری و سیاستگذاری وظایف دیگر وزارت ارشاد، این خرید را انجام دهد. رفتار صحیح دولت در پشتیبانی از فرهنگ می‌تواند کمک حالی برای چرخه‌ صحیح اقتصاد و نشر در فضای خصوصی باشد.

اگر دولت خوب رفتار نکند، فقط به ناشرانی از طیف خاص توجه کند و با توجه به مواضع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود فقط به خرید کتاب بپردازد، تاثیر نامطلوبی به اقتصاد ناشران خصوصی خواهد گذاشت. ناشر مطابق با ذائقه‌ سیاسی دولت رشد می‌کند و ناشر مخالف با آن بیشترین لطمه را می‌بیند. اینجاست که فرهنگ دفاع مقدس بیشترین آسیب را می‌بیند. دولت به عنوان یک مصرف‌‌کننده‌ عمده باید توازنی در حمایت داشته باشد.
 
دفاع‌مقدس به دلیل ذات درونی خود کمتر مورد توجه بخش خصوصی قرار گرفته است. قله‌نشینان این عرصه، اتفاقا از درون بخش خصوصی‌اند. این گنجی بسیار عمیق است که به گفته مقام معظم رهبری که هنوز استخراج نشده ظرفیت بالایی دارد و می‌توان گفت هنوز اتفاق خاصی در این حوزه نیفتاده است.
 
از طرفی هم، ما ناشران دولتی باید هم‌جنس این ناشران خصوصی شویم و اطلاعات را قبضه نکنیم. اطلاعات اکنون در میان ناشران دولتی مانده و خودشان رقیب ناشران خصوصی شده‌اند. چون خودشان فعال‌ هستند. بسیج مدتی صندوق حمایت از ناشران را راه‌اندازی کرد. یک ناشر خصوصی که می‌شناسم، تلاش زیادی کرد تا بتواند ریالی از این حمایت‌ها دریافت کند اما نتوانست در حالی که ناشران وابسته به بسیج 300 ـ 500 میلیون تومان حمایت شدند این یعنی ما کمکی نکرده‌ایم. اگر به ناشران خصوصی کمک کنیم، جهش مورد نظر مقام معظم رهبری حاصل می‌شود. به شرطی که آنها در فضای برابر با ناشران خصوصی رقابت کنند. اگر سازمان‌هایی مثل حفظ آثار، سپاه و بسیج به ناشران خصوصی کمک کنند به این ترتیب در کمتر از 3 ـ‌4 سال اتفاق خوبی رخ خواهد داد. چرا که ناشران خصوصی به کیفیت‌سازی فکر می‌‌کنند و اکنون فقط دغدغه‌ درآمدزایی دارند. منظور ما کمک بلاعوض نیست. گداپروری صحیح نیست. باید جامعه‌ فعال در حوزه‌ نشر تشکیل داد.
 
در زمینه‌ تبلیغات چطور؟ به نظر می‌رسد ناشر دولتی از امکان بهتری برخوردار است؟

حقیقتاً این اتفاق می‌افتد. در بخش توزیع، ناشران دولتی به مناسبت‌های مختلف شرایط خوبی دارند. ناشران دولتی عرصه‌های خصوصی مثل انجمن‌ها را به نفع خود تصاحب کرده‌اند. انجمن‌هایی که می‌توانست به نفع نشر باشند، مصادره به مطلوب شده‌اند و به اسم انجمن، حمایت‌های دولتی را جذب می‌کند. بدیهی است که نمایشگاهی چون نمایشگاه‌های ملی کتاب دفاع مقدس در بخش جنبی یک نمایشگاه استانی برگزار می‌شود. با این کار، تمام ناشران خصوصی که می‌توانستند از آن بهره بگیرند، ناامید شدند. خود ناشران دولتی که اجازه‌ حضور انجمن واقعی را نمی‌دهند تیشه به ریشه خود می‌زنند

منبع:ایبنا.

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۳

خبر
داستان عجیب زندگی یک شهید باهوش

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۳

کتاب «تنهای تنها» خاطراتی از شهید علی بلورچی به کوشش مرتضی قاضی منتشر شد.

خبر

کتاب «تنهای تنها»  مجموعه خاطراتی از یکی از شهدای دوران دفاع مقدس است. شهیدی بسیار باهوش و منحصر به فرد به نام شهید علی (مهران) بلورچی که دیگران با بیان خاطراتی از زندگی این شهید زوایایی از زندگی او را به خواننده نشان داده‌اند.

این کتاب از مجموعه کتاب‌های «فرزندان روح الله» انتشارات یازهرا است و شامل خاطرات افراد مختلف از شهید علی بلورچی می‌شود.

علی بلورچی یکی از 5 شهید دبیرستان مفید است که همه در یک شب و در کنار هم در شلمچه شهید می‌شوند. این شهید که داستان زندگی‌اش ممکن است خیلی متفاوت از زندگی دیگر شهدا باشد، با مشکلات خانوادگی بزرگ شده است، اما آن قدر رشد می‌کند که رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف را می‌گذارد و برای دفاع از اسلام و فقط برای خدا به جبهه می‌رود...

نمی‌خواستمش، پا به پای بچه‌ها، از ما جلو زد، غذای فراموش نشدنی، جمع مفیدی‌ها، آبروی جبهه‌ای‌ها، شجاع دل، من اخراجش کردم، فشار قبر، عطر گل یخ، به خاطر امام، یک ترکش ریز و اینها زنده‌اند عنوان تعدادی از خاطرات کتاب است.

این کتاب شامل یک صفحه نوشته و در مقابلش یک عکس تمام صفحه از آلبوم شهید علی بلورچی است و خواننده می‌تواند با ورق زدن کتاب هم نگاهی به کودکی‌های شهید بیندازد و هم برومند شدنش را تا زمان شهادت و در کنار دیگر رزمنده‌ها بودنش  را دنبال کند.

**پرونده علی خیلی پر و پیمان بود

مرتضی قاضی که کتاب به کوشش او گردآوری شده در قسمتی از مقدمه کتاب نوشته است:

جرات نزدیک شدن به علی و زندگی اش را به خودم نمی‌دادم. حتی زمانی که مسئول گروه کنگره شهدای دانشگاه صنعتی شریف شدم، با بچه‌ها در مورد همه شهدا تحقیق کردیم، ولی پرونده علی آنقدر پر و پیمان بود که فکر می‌کردیم نباید به این زودیها سراغش برویم. اما زندگی علی خیلی وقت‌ها ذهنم را مشغول می‌کرد. مخصوصاً که چند سال بعد زندگی مادر علی را در کتاب «محله‌های زندگی» خواندم. سال 1389 نوشتن کتابی در مورد سه نفر از دوستان علی که در مرکز تحقیقات جنگ راوی گری کرده بودند، به من سپرده شد. شهیدان «حمید صالحی»، محسن فیضی» و «حسین جلایی پور». دو نفر از این شهدا، حمید صالحی و محسن فیضی به همراه شهید حسن کریمیان و «منصور کاظمی»، شب 12 اسفند 1365 کنار علی در شلمچه شهید شده بودند. زندگی این بچه‌ها که همه دانش آموزان دوره سه مدرسه مفید بودند، آن قدر در هم تنیده بود که برای نوشتن زندگی حمید و محسن و حسین، مطالب فراوانی در مورد زندگی علی بلورچی هم جمع آوری کردم. این مطالب به قدری بود که این امکان را برایم فراهم کرد بتوانم یک کتاب مستقل برای خود علی بنویسم. مسئله دیگری که من را به انجام این کار بسیار ترغیب کرد، فیلمی‌بود که از علی و دوستانش باقی مانده. فیلمی‌از آخرین جلسه هفتگی بچه‌های دوره سه مدرسه مفید چند هفته پیش از شهادتشان که در آن علی بلورچی مطلب عجیبی را در مورد انتخاب شهادت بیان کرده و هر کسی را به فکر فرو می‌برد. دیدن این فیلم که در آن حرف‌های علی محور جلسه است، باعث شد که احساس کنم علی و روحیاتش را بیشتر شناخته‌ام...

در قسمتی از متن کتاب هم از زبان مادر شهید آمده است:

اولین روزی که مرگ بر شاه گفتم، محرم بود. اعلامیه‌های امام را که می‌خواندم، حرف‌های دلنشین و درستی بودند. زبان امام، زبان خودمان بود. احساس می‌کردم قلب و دلم با امام است. دیگر با بچه‌هایم همراه شده بودم. تظاهراتی نبود که از دستمان برود. با آنها جلسات کانون توحید هم می‌رفتیم. برنامه سخنرانی‌ها را توی تظاهرات اعلام می‌کردند. مدتی بعد از انقلاب هم این جلسات ادامه داشت. سخنرانیهای کانون توحید من را با شریعتی و مطهری آشنا کرد. کتاب‌هایشان را می‌گرفتم و با مهتاب می‌خواندم. کتاب‌ها برای مهران سنگین بود. مهران کمتر می‌خواند. حجاب هم گذاشته بودم. من قبل از این که با حسین ازدواج کنم، بهایی بودم. وقتی با حسین ازدواج کرده بودم، اقوامش فکر می‌کردند برای آن که بتوانم با حسین ازدواج کنم، مسلمان شده ام. بعدها وقتی رفتار و طرز فکر مهتاب و مهران را می‌دیدند، تعجب می‌کردند که شباهتی به پدرشان ندارند.

منبع:فارس

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۳

خبر
یازهرا(س) انتشار کتاب با موضوع مدافعان حرم را آغاز کرد

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۷/٠۷

«لبیک یا زینب (1)» حاوی وصیت نامه پنجاه شهید مدافع حرم است.

خبر

 

گروه جهاد و مقاومت مشرق «لبیک یا زینب (1)» اولین کتاب از سلسله کتابهایی است که انتشارات یازهرا سلام الله علیها با موضوع مدافعان حرم در دست انتشار دارد.
یازهرا(س) انتشار کتاب با موضوع مدافعان حرم را آغاز کرد + عکس 

«لبیک یا زینب (1)» حاوی وصیت نامه پنجاه شهید مدافع حرم است که به کوشش عباس مرعشی و با شمارگان 2500 نسخه منتشر شده است.

یازهرا(س) انتشار کتاب با موضوع مدافعان حرم را آغاز کرد + عکس 

در این کتاب، وصیت نامه کامل 50 شهید مدافع حرم به نحوی آمده که در ابتدای وصیت نامه ها، تاریخ ولادت، شهادت و وضعیت تأهل شهدا به همراه عکسشان آمده و سپس متن وصیت نامه قرار گرفته است. در پایان وصیت نامه نیز عکس دیگری از شهید به صورت تمام صفحه خودنمایی می کند.

یازهرا(س) انتشار کتاب با موضوع مدافعان حرم را آغاز کرد + عکس 

قطع جیبی این کتاب به همراه برش های گردی که در گوشه های آن دیده می شود، کتابی خوش دست و راحت را پدید آورده تا مخاطب بتواند در هر مکان و زمانی از آن استفاده کند.

قیمت این کتاب که متن آن نیز به صورت دو رنگ و در کاغذ سفید و اعلا چاپ شده، فقط 6500 تومان است و نسبت به کتاب های مشابه در بازار، بهای ارزان و منصفانه ای دارد.

یازهرا(س) انتشار کتاب با موضوع مدافعان حرم را آغاز کرد + عکس 

انتشارات یازهرا سلام الله علیها در نظر دارد سری کتاب های «لبیک یا زینب(س)» را با چاپ کتابی با عنوان «ابوعلی» درباره شهید مرتضی عطایی و همچنین کتابی حاوی گفتگو با همسر شهید حتم­لو ادامه دهد.


 یازهرا(س) انتشار کتاب با موضوع مدافعان حرم را آغاز کرد + عکس

چاپ کتاب هایی با موضوع شهدای مدافعان حرم، چند سالی است که بین ناشران تخصصی دفاع مقدس باب شده و روز به روز شاهد تولیداتی فاخرتر در این زمینه هستیم. اگر چه به روز بودن اطلاعات و پرونده شهدای مدافع حرم و زنده بودن بسیاری از خاطرات آن ها در ذهن اطرافیان، نوشتن در این موضوع را به کاری ساده­ای شبیه کرده اما اقناع نسل جدید که با امثال این شهدا زندگی کرده و به دنبال روایت هایی بی پرده، به دور از احساسات کاذب و مستند است؛ تولید محصولات درباره مدافعان حرم را به اندازه کافی، حساس و سخت کرده است.

 

 

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۷/٠۷

خبر
مسابقه بزرگ کتابخوانی خندوانه بخون و ببر 2

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۶/٠۸

مسابقه بزرگ بخون و ببر ۲ از هفتم شهریور ماه شروع شده و تا ۳۱ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

خبر

مسابقه بزرگ بخون و ببر ۲ از هفتم شهریور ماه شروع شده و تا ۳۱ شهریور ماه ادامه خواهد داشت. شرکت در این مسابقه بسیار ساده است. برای این مسابقه ۱۰ کتاب معرفی شده‌اند که سوالات مسابقه از این‌ کتاب‌ها طرح خواهند شد؛ هر کتاب ۱۰ سوال. شما می‌توانید به هر تعداد از سوالات هر کتابی که علاقه داشته باشید پاسخ دهید و در نهایت بسته به تعداد پاسخ صحیح مطابق جدول زیر در قرعه‌کشی‌های مختلف این مسابقه شرکت کنید:

ردیفپاسخ صحیحتعداد برنده‌هاجایزه هر نفر (ریال)مجموع جوایز(ریال)
۱ ۷ و بالاتر ۱۱۰۰ ۴.۰۰۰.۰۰۰ * ۴.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰
۲ ۱۰ و بالاتر ۱۱۰ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰
۳ ۲۰ و بالاتر ۴۰ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰
۴ ۳۰ و بالاتر ۱۴ ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰
۵ ۴۰ و بالاتر ۵ ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰۰ ۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰
۶ ۵۰ و بالاتر ۱ ۱.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰
مجموع ۱۲۷۰ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

نکته :

همان طور که در جدول مشخص است، کسانی که امتیازات بالاتر را کسب کرده‌اند در تمام قرعه‌کشی‌های قبلی نیز شرکت داده خواهند شد. مثلا کسی که ۴۲ امتیاز کسب کرده است در تمام قرعه‌کشی‌های ردیف ۱ تا ۵ شرکت داده می‌شود و شانس برنده شدن در تمام این قرعه‌کشی‌ها را خواهد داشت. ( کسانی که بالاتر از ۵۰ امتیاز کسب کنند در همه قرعه‌کشی‌ها شرکت خواهند کرد)

سوالات مسابقه از ۲۴م شهریورماه ساعت ۱۰:۰۰ صبح تا چهارشنبه ۳۱‌م شهریورماه ساعت ۱۲:۰۰ ظهر بر روی طاقچه قرار می‌گیرد. دقت داشته باشید برای پاسخ به سوالات، لازم است با شماره موبایل در طاقچه ثبت‌نام کنید.

در صورتی که کتاب را به صورت چاپی از کتاب‌فروشی‌ها خریدید دقت کنید که حتما برچسب کد به پشت کتاب الصاق شده باشد. کسانی که کتاب را به صورت دیجیتال از طاقچه دریافت کنند خودبه‌خود کد به حساب‌شان منظور خواهد شد، اما به هر حال پس از خرید، کد کتاب نمایش داده خواهد شد و ‌می‌توانید جداگانه آن را ذخیره کنید.

لیست کتاب‌های دهگانه مسابقه :

ردیفنام کتابناشر
۱ تن تن و سندباد قدیانی
۲ باشگاه مغز مهرسا
۳ آبنبات هل‌دار سوره مهر
۴ من دیگر ما آیین فطرت
۵ گردان قاطرچی‌ها کتابستان معرفت
۶ ابن مشغله روزبهان
۷ دیدم که جانم می‌رود شهید کاظمی
۸ فتح خون واحه
۹ می‌شکنم در شکن زلف یار معارف
۱۰ مطلع مهر حدیث راه عشق

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۶/٠۸

خبر
تحویل «عاشقانه از میان مردگان مصری» به ناشر/ این رمان نیم‌نگاهی به تنوع‌ژانری در ادبیات معاصر دارد

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۲

نویسنده رمان «سمندر» گفت: رمان «عاشقانه از میان مردگان مصری» را به ناشر سپرده‌ام.

خبر

گفت: رمان «عاشقانه از میان مردگان مصری» را به انتشارات علمی فرهنگی سپردم که از سوی این ناشر روانه بازار کتاب شود.

وی به این رمان اشاره کرد و گفت: این رمان سبک پردازش خاصی دارد که به تنوع ژانرها در ادبیات معاصر نیم نگاهی داشته است و بدلیل توجه به بن‌مایه‌های سنتی و شاعرانه در فرهنگ معاصر وفادار به بومی بودن داستان ایرانی بوده است.

رمان «عاشقانه از میان مردگان مصری» به زادبوم و فولکلور ایرانی پایبند است، دیگر نکته‌ای است که جمشیدی به آن اشاره کرد و گفت: شخصیت اصلی این رمان کودکی است در روستایی که سیاق زندگی گذشته خود و مادرش و اطرافیانش به خصوص پدر را روایت می‌کند. همچون رمان «خشم و هیاهو» از دل ظرافت کودکانه به رویدادها می‌رویم و چون «بنجی» قهرمان رمان فالکنر مصایب و نیکویی‌های گذشته را روایت می‌کنیم.

او اضافه کرد: در این رمان به افسانه‌های ایرانی و سورئالیسم محضی که به زندگی پریان و... نقب می‌زند اشاره کرده‌ام. همچنین در این میان روایت مادر و مصایب این قهرمان نیز شنیدنی است. این رمان دارای نثر خاصی است که تغزلی در آن وجود دارد. علاوه بر این توجه به افسانه‌ها از ویژگی‌های دیگر کار است.

جمشیدی در پایان به علت نامگذاری این رمان نیز اشاره کرد و گفت: علت نامگذاری این رمان، شاعرانگی در پرداخت روایی داستان است که تغزل خاصی را مد نظر قرار داده است.

بر اساس این گزارش مصطفی جمشیدی از جمله داستان‌نویسان پس از انقلاب است که آثاری چون «سمندر»، «وقایع‌نگاری یک زندیق»، «بیداری»، «سونات عدن» و ... از او منتشر شده و جوایز مختلفی در حیطه ادبیات به خود اختصاص داده است.

 منبع:فارس

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۲

خبر
«ردپا»ی روابط پهلوی‌ها با اسرائیل در یک کتاب

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۱

صفاءالدین تبرائیان، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ، از انتشار دو عنوان کتاب جدید خبر داد.

خبر

صفاءالدین تبرائیان، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، از انتشار مجموعه‌ای جدید با عنوان نهاد مرجیعت شیعه در 200 سال اخیر خبر داد و گفت: کار نگارش این مجموعه به اتمام رسیده است و در حال حاضر برای چاپ در اختیار مرکز مطالعات تاریخ معاصر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول نگارش کتاب «ردپا» که شامل تأملات مختلف حاکمیت دوم پهلوی با رژیم صهیونیستی در حوزه‌های ارتباطات فرهنگی،هنری،کشاورزی،سیاسی،امنیتی و... هستم که نگارش فصل اول این کتاب به اتمام رسیده است.

«احیاگر حوزه نجف» و «چون اسفنج نرم»، «انتفاضه شعبانیه» و «خوابگردها» از دیگر آثار این نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ است.

منبع:تسنیم

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/٠۵/۱۱

اطلاعات تماس
آدرس: تهران خ 12 فروردین بعد از چهارراه نظری بن بست حقیقت پ 6 زنگ اول
شماره تماس : 02166963156
سامانه پیامکی : 10005720
ایمیل : info@ketabkhon.ir
خبرنامه
برای آگاهی از آخرین اخبار کتابخون عضو شوید.